Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatý retrívr (Golden Retriever)

29. 11. 2009

  Zlatý retrívr (Golden Retriever)

  Zlatý retrívr je poslušný a inteligentní pes, kterému je dána přirozená schopnost pracovat. Je laskavý, přátelský, důvěřivý i sebejistý, zároveň také citlivý, ostražitý a snadno cvičitelný. Zlatý retrívr bývá velmi atraktivním a přitažlivým společníkem.

ANGLICKÝ NÁZEV:

angl.: Golden Retriever; čes.: Zlatý retrívr

PŮVOD:

Zlatý retrívr je plemenem, které pochází z velké Británie. Vyšlechtěn byl kolem 19. století, a to především k aportování vodního ptactva. Má tedy jemný stisk a jen vzácně vás poraní či kousne. Byl vyvinut v několika liniích pro různé účely, například pro hlídání, dále také pro polní závody loveckých psů,ale ponejvíce pak pro život v rodinách a výstavy. Díky velké oblíbenosti a nerozumnému křížení se u nich dnes objevují dědičné vady, např. oční problémy, alergie kůže a netrpělivá kousavost.

POPIS:

Zlatý retrívr je souměrný, vyvážený, aktivní, silný a iniciativní pes, s laskavým hlasem.Hlavu má přirozeně vyváženou. Lebku širokou a bez hrubosti, na krk dobře posazenou. Stop má dobře definovaný. Nos má nejlépe černý. Čenich je silný, široký a hluboký. Délka jeho přední části se přibližně rovná délce od stopu k týlu. Oči má tmavě hnědé, dobře posazené, s tmavými očními linkami. Uši má mírné velikosti, posazené přibližně do úrovně očí. Krk je dobré délky, čistý a svalnatý. Tělo je celkově vyvážené. Hruď i žebra má hluboké. Ocas má posazený v úrovni zádi, dosahuje ke kolenům, na konci je bez zatočení. Ramena má dlouhé a dobře položené, lokty dobře přiléhající. Zadeček je silný a svalnatý. Tlapky okrouhlé a jakoby kočičí. Chůzi i pohyb má silné a s dobrým pohonem, kráčí dlouhými a lehkými kroky.

 

VÝŠKA:

Pes má v kohoutku 56 až 61 cm.

Fena má v kohoutku 51 až 56 cm.

VÁHA:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Zlatý retrívr váží v rozmezí 27 až 36 kg. (Standard FCI hmotnost plemene neuvádí).

SRST:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Zlatý retrívr má srst zvlněnou nebo dobře zpeřenou, s hustým, vodě odolným podsrstím. Zbarvení je v jakémkoliv odstínu zlaté nebo krémové, ne však červené nebo mahagonové. Několik bílých chlupů pouze na hrudi je povoleno.

CHARAKTER:

Zlatý retrívr je poslušný a inteligentní pes, kterému je dána přirozená schopnost pracovat. Je laskavý, přátelský, důvěřivý i sebejistý. Zároveň však také citlivý, ostražitý a snadno cvičitelný. Velice trpělivý je také k dětem. Bývá velmi atraktivním a přitažlivým společníkem.

 PÉČE:

Zlatý retrívr potřebuje zajistit dostatek pohybu a dlouhých procházek. Pravidelnou péči vyžaduje také jeho srst, kterou byste měli, alespoň 2 krát týdně kartáčovat, nejméně jednou ročně trimovat a občas zastřihávat mezi prsty na tlapkách. Nezapomínejte mu také kontrolovat ouška a čistit zvukovod. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

 


PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:

Zlatý retrívr se průměrně dožívá 13 až 15 let.

 

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:

Aportér zvěře a přinašeč ptactva.

 


VYUŽITÍ DNES:

Polní závodník, hlídač, vodič, záchranářský pes a společník.

 

DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:

24. 06. 1987

 

Fotky: Zlatý retrívr (foto, obrázky)
Fotky: Zlatý retrívr (foto, obrázky)                                          Fotky: Zlatý retrívr (foto, obrázky)                                          Fotky: Zlatý retrívr (foto, obrázky) Fotky: Zlatý retrívr (foto, obrázky)                                               Foto: Zlatíčko :)-Čichám a plížím se blíž a blíž...

 

ZDROJ:

http://www.celysvet.cz/zlaty-retrivr.php

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář