Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velšský pony typu koba (sekce C)

25. 10. 2010

Úvodem:

Menší ze dvou velšských kobů patří v plemenné knize do sekce C, kde je uváděn jako „velšský pony typu koba“.

 

Původ a historie:

Velšský pony typu koba pochází Velké Británie, z Walesu. Zpočátku (12. století) byl pony typu koba obvykle potomkem  klisny velšského horského ponyho (sekce A) a hřebce malého koba (sekce D). Výslední koně byli o něco větší, těžší a silnější verzí velšského horského ponyho. Dnes je velšský pony typu koba potomkem rodičů registrovaných v sekci C plemenné knihy.

            Tito malí kobové byli často nazýváni „farmářští poníci“. Byli používáni v rašelinových dolech v severním Walesu během 19. století.

            Po druhé světové válce, kdy se zdálo, že plemeni hrozí vyhynutí, byla v plemenné knize otevřena otevřena nová sekce C, aby byl zachráněn tento původní velšský pracovní pony.  

 

Popis a charakteristika:

Velšský pony sekce C dosahuje kohoutkové výšky do 137 cm (132-137 cm) . Hlava je poutavá a připomíná velšského horského ponyho, krk má silně nasazený, nesený vysoko a do oblouku. Obrys těla je kompaktní a naznačuje sílu. Velšský pony typu koba má dostatečně silný hřbet, záď, má nízký kohoutek, dlouhé plece,silné nohy, často s jemným, hedvábným rousem. Kopyta jsou silná, s tvrdou rohovinou a akce je silná a živá.

            Kob sekce C má všechny náležitosti velšského horského ponyho. Je houževnatý, tvrdý, se zdravou konstitucí. Je schopen žít celoročně pod širým nebem, je snadno ovladatelný a jeho chov je velmi levný.

 

Využití:

Po staletí hráli velšští kobové velmi důležitou roli v životě Walesu a v zápřeži zajišťovali zemědělské práce. Byla po nich velká poptávka ve velkoměstech pro mlékárenské, pekárenské a jiné podniky, k rozvozu zboží.

            Dnes jsou poníci sekce C stále ještě používáni velice úspěšně v zápřeži, stejně jako tomu bylo v minulosti. Jsou výborní i jako klusáci a honební koně. Jsou přirozeně odvážní a výborně skáčou, takže mohou být využíváni mládeží nebo lehkými dospělými jezdci. 

 

Zdroj: www.horses-online.cz

          kniha Koně  

Velšský pony v typu kop (C) Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář